banner
stoom24 > Ileostoom
 

Ileostoom

 

Ileostoom on kõhu eesseinale kirurgiliselt tehtud ava, mis on ühendatud peensoolega ja mille kaudu väljub peensoole sisu.

Ileostoom on vajalik näiteks juhtudel, kui operatsiooni käigus on eemaldatud kogu jämesool. Jääkainete eemaldamiseks kehast on vaja rajada uus väljapääs.

Osa ileostoome on ajutised. Kui patsiendil on säilinud pärasool koos sulgurlihastega, siis on teatud juhtudel võimalik kordusoperatsiooni käigus soolepidavus taastada.

Ileostoomile on iseloomulik seedeensüüme sisaldava väljaheite vedel vesine konsistents. Need ensüümid on nahka söövitavad, mistõttu tuleb kasutada sobivat nahakaitsevahendit.

Kuna ileostoomiga patsient kaotab palju vedelikku, on vaja suurendada vedeliku tarbimist vt. toitumine.

Igale stoomikotile on ette nähtud erinev stoomikoti tüüp. Ileostoomi puhul kasutatakse tavaliselt alt tühjendatavaid 1- või 2-osalisi ileostoomi kotte.

Üheosaline stoomikott kinnitatakse nahale stoomikoti küljes oleva alusplaadi abil. Koti eemaldamisel eemaldub nahalt ka alusplaat.

Kaheosalise stoomikoti puhul on alusplaat ja kott teineteisest eraldi. Alusplaati saab nahale jätta mitmeks päevaks, vahetatakse ainult kotte.

Ileostoomi kotti vahetatakse keskmiselt iga 3 päeva tagant.